FUTSAL NEDİR? NASIL OYNANIR?

Amerika kıtasında Uruguay’da ortaya çıkan Fussal, günümüzde dünyanın dört bir yanında oynanmaktadır. Brezilya’nın futbol başarısı ve salon futbolunun hakim olduğu bu spor, Mini Futbol olarak da adlandırılmaktadır. Kuralları futboldan farklıdır. Kendine özgü kuralları ve tarzı vardır. Sporu oynamak için takımlar oluşturulur. Farklı türde kaleler ve farklı türde zeminler kullanılır. Saha için erkek spor ayakkabıları futbol kramponlarından farklıdır.

Erkekler için spor kıyafetleri oyunun taleplerini karşılayabilmelidir. Bilgilerimiz, ülkemizde yeni bir spor dalı olan futsal hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Futsal nedir?

Bu oyun küçük bir basketbol sahası büyüklüğünde bir sahada oynanır. Futsal, basketbol ve hentbolun bir kombinasyonudur. İç ve dış mekan maçları seyirciler için heyecan verici olabilir. Her takım için kaleci de dahil olmak üzere beş oyuncu gereklidir. İzin verilen maksimum yedek oyuncu sayısı yedidir.

Futsal tam olarak nedir? Bu isim İspanyolca/Portekizce futbol/futebol kelimelerinin ilk iki hecesi ile Fransızca/İspanyolca salie/sala kelimelerinin son iki hecesinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Birçok ülkenin ulusal futsal kulüpleri vardır. Ülkemizin 15 yılı aşkın bir süredir milli takımı bulunmaktadır.

Futsal Tarihçesi

Bilinenlere göre ilk futsal oyunu 1930 yılında Uruguay’da oynanmıştır. Beş oyunculu bir takım tarafından oynanan ilk maçtan sonra futsalın kuralları zamanla değişmiştir. Oyun artık uluslararası kabul görmüş kurallara göre oynanıyor. 1965 yılından beri turnuvalar düzenlenmektedir. Güney Amerika Kupası en zor maçlardan bazılarına ev sahipliği yapar.

Brezilya futsalda en büyük başarıyı elde etmiştir. Brezilya uzun yıllar boyunca salon futbolunun lideri olmuştur. 1989 yılında FIFA, salon futbolunu kendi şemsiyesi altına almıştır. 1989’da Hong Kong ve Hollanda’da da salon futbolu oynandı. Brezilya her iki müsabakayı da kazandı.

Futsalın futbol dünyasında tanınan Pele, Zico ve Bebeto gibi sporcular tarafından da oynandığını unutmayın. Amerika’dan Avrupa’ya birçok ülkede oynanmaktadır. Oyun İngiltere’de de popülerdir. Spor, ünlüler sayesinde son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Gelecekte de büyümeye devam edecektir.

Futsal Kuralları Nedir?

Futsal, futboldan farklı bir oyundur. Salon futbolu, rakibinizi yenmek için ustalaşabileceğiniz bir oyundur.

 • Mini futbol sahasının uzunluğu 38 ila 42 metre arasındadır. Oyun alanının genişliği 18 ila 25 metre arasında değişir.
 • Hedeflenen futsal kalesi en az 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre çapında olmalıdır.
 • Eğer sadece iki oyuncu kalırsa, müsabaka iptal edilir.
 • Erkek ve kadın spor kıyafetleri özel olarak tasarlanmış olmalıdır. Sporcuların forma ile birlikte tozluk veya şort giymeleri gerekmektedir. Kaleciler eşofman giyebilir.
 • Erkek ya da kadın her sporcu, spor salonu için özel olarak tasarlanmış spor ayakkabıları giyer.
 • Maçlar 40 dakika sürmektedir. Her maç 20 dakikalık iki yarıya bölünür.
 • Hakemler top atılır atılmaz saati durdurur. Top tavana veya duvara çarptığında oyun oynamak için bir taş kullanılır.
 • Sporcu sayısı 1 ila 15 arasında değişebilir
 • Maçı dört hakem yönetir. Maçtaki en güçlü hakem birinci hakemdir.
 • Oyundan atılan oyuncu geri dönemez. Yedek oyuncu oyuna girer.
 • Başlama vuruşu yapılması durumunda, rakip takım oyuncuları başlama vuruşundan en az beş metre uzakta tutulmalıdır.
 • Başlama vuruşu 4 saniye içinde yapılmalıdır. Oyuncu bu sınırı aşarsa başlama vuruşu rakip takıma verilir.
 • Ayakta duran oyuncular taç atışı yapan oyunculardır.
 • Taç atışlarının gol atma fırsatı olarak kullanılmasına izin verilmez.

Futsal nasıl oynanır?

Bir futsal oyununun başında çekilen kura, kimin başlayacağını ve hedefin ne olduğunu belirler. Her yarının başında kaleler değiştirilir ve ilk beraberliği kazanan takım ikinci yarı için topa vurur. Futsal öğrenmek için, topun her maçın başında ve her golden sonra atıldığını bilmelisiniz. Bu aynı zamanda ikinci yarının sonunda da olur. Başlama vuruşu, ekstra süre gerekiyorsa üçüncü çeyreğin sonunda da olabilir. Başlama vuruşu size gol atma şansı vermez. Rakip takımın topu, oyuncuların kendi yarı sahasından en az üç metre uzakta olmalıdır. Başlama vuruşları orta sahanın ortasından yapılır. Başlama vuruşu oyunun ilk oyunudur. Başka bir oyuncu topa dokunana kadar başlama vuruşunu yapan oyuncunun topa dokunması yasaktır. Bu durumda rakip takım direkt vuruş hakkı kazanır.

Top kale direkleri ile kale çizgisi arasından geçtiğinde gol atabilirsiniz. Hücum eden oyuncular topa dokunamaz. Atılan goller eşitse maç berabere biter. Turnuvalarda maç berabere biterse, sonuç uzatmalarla veya penaltı vuruşlarıyla belirlenebilir.

Salon futbolu, fauller ve kötü davranışlar söz konusu olduğunda diğer sporlarla aynı kural ve düzenlemeleri takip eder. Fauller penaltılara ve kartlara neden olabilir. Hakemler kuralları ihlal eden oyuncuları cezalandırma yetkisine sahiptir.

Türkiye’de ve Dünyada Futsal

Yakın zamanda Türk milli salon futbolu takımı FIFA’ya bağlandı. Türkiye’nin futsal takımı 2005 yılından bu yana ülkeyi uluslararası müsabakalarda temsil etmektedir. Benelüks oyuncuları, sayıları az olduğu için genellikle Türk salon futbolu oyuncularının yerini doldurmaktadır.

Ümit Davala, Milli Takım’ın oynadığı ilk futsal maçının kaptanlığını yapan Türk futbolcuydu. Takım Romanya ile oynadı ve kaybetti ancak üç gol attılar ki bu bir rekordur. Türkiye’nin en büyük futsal galibiyeti 2007 yılına dayanıyor. Türkiye, Arnavutluk’u 6-3 mağlup etmiştir. Türk Milli Takımı 2012 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmıştır. Uluslararası alanda yarışıyorlar. Sercan Görgülü 2015 yılından bu yana Türk Milli Takımının teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

Brezilya, İspanya ve İtalya bu spor dalında en çok madalyaya sahip ülkeler. Brezilya 2012 yılına kadar düzenlenen şampiyonalarda yedi madalya kazandı. İspanya 6 madalya ile ikinci sırada yer alıyor. İtalya ise 3 altın ile üçüncü sırada.

Son Sayfalar
2023 © Port2PortPress.com