Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol eğlenceli bir takım sporu olabilir. Hentbol ülkemizde çok fazla bilinmiyor. Takım oyunlarını seven herkes bu sporu denemelidir. Bu yazıda hentbol oyunu, kuralları ve tarihçesi tanıtılmaktadır.

Hentbol Tarihi

“Hentbol” olan “handball” kelimesi “hentbol “dan gelmektedir. Hentbol dünyada oynanan en eski oyunlar arasındadır. Bildiğimiz anlamda hentbol 19. yüzyılın başında Danimarka’da icat edilmiştir. Hentbol Türkiye’ye 1927 yılına kadar gelmemiştir. Türkiye Hentbol Federasyonu 1976 yılında kurulmuştur. Hentbol 150 ülke tarafından oynanıyor. Hentbol 150 farklı ülkede oynanıyor.

Hentbol Nedir? Kuralları Nelerdir?

Hentbol, yedişer oyuncu ve bir kaleciden oluşan iki takım arasında oynanır. Her takım beş oyuncu değiştirebilir. Maç sırasında yedek oyuncu kuralı yoktur. Hentbol toplarının üzerini sentetik kumaşlar kaplar. Hentbol oynamak için kapalı spor salonları kullanılır. Her devre 30 dakika sürer. Kadınlar için devre arası 25 dakika olarak belirlenmiştir. Devreler arasındaki süre 10 dakikadır. Hentbol fiziksel güç gerektirir ve fiziksel olarak zorlayıcı bir oyundur. Oyunun amacı rakip takıma gol atmaktır. Hentbol, ellerinizle oynadığınız futbol ve basketbolun bir karışımıdır. Saha en az 20 metre genişliğinde ve 40 metre uzunluğunda olmalıdır. Sahada iki kale, kale çizgileri, dış kale çizgileri, yan çizgiler orta çizgiler ve kale çizgileri vardır.

Hentbol Oyun Kuralları

  • Oyuna başlamak için top havaya atılır.
  • Hentbol, top diz altına değmeyecek şekilde oynanır. Kuralı ihlal eden oyuncu iki dakika oyun dışı kalır.
  • Faul nedeniyle oyundan atılan oyuncunun yerine oyuncu alınamaz.
  • Üç adımdan sonra topa vurulmalıdır. Topa 3 adım sonra vurulmalıdır.
  • Rakip topa dokunamaz, ancak diğer oyuncular taç atışını engelleyebilir.
  • Penaltı vuruşu 7 metre mesafeden yapılmalıdır.
  • Oyunda iki hakem bulunur.
  • Kaleciler hem ayaklarını hem de ellerini kullanabilirken, oyuncuların sadece ellerini kullanmalarına izin verilir.
  • Savunma oyuncularının belirli kurallar dahilinde oyunculara dokunmasına izin verilir.

Hentbolda başarılı olmak için takım olarak çalışmanız gerekir. Hentbol başarılı olmak için takım çalışması gerektirir. Hentbol, takım çalışmasını ve sporu seven insanlar için mükemmel bir spordur.

Son Sayfalar
2023 © Port2PortPress.com